Dovolená za každého počasí ...


Hradec Králové | Chlumec nad Cidlinou | Nový Bydžov | Hrádek | Bojiště 1866 | Smiřice | Třebechovice

Procházkový okruh I. | Procházkový okruh II. | Obří akvárium | Botanická zahrada léčivých rostlin | Letecké muzeum | Labské kolesové parníčky | Stříbrný rybník autocamping

Hradec Králové

Hradec Králové

Hradec Králové, ležící v severovýchodních Čechách na soutoku Labe a Orlice, patří k nejvýznamnějším a největším městům v České republice. Se svým kultivovaným prostředím a množstvím zeleně je metropolí východních Čech, sídlí v něm státní instituce, banky, významné firmy, své místo zde nalezlo i šest fakult třech vysokých škol, muzeum, galerie, divadla a další kulturní a sportovní organizace. V současné době v něm žije téměř 100 tisíc obyvatel.

Počátky osídlení na soutoku Labe a Orlice sahají až do období prehistorie, což dokazují nálezy z dob pravěku, římského období i slovanských hradišť. První důležitá zmínka o Hradci Králové jako městu existuje v listině krále Přemysla Otakara I. z roku 1225. Tento dokument dokazuje, že Hradec Králové také patří k nejstarším městům v Čechách.

Později se stává královským věnným městem a hlavně působení královny Elišky Rejčky zanechalo v Hradci Králové zcela výraznou stopu. Její pobyt v Hradci Králové bezprostředně souvisel se stavbou známé dominanty - gotického kostela sv. Ducha. V renesančním Hradci Králové působili mnozí domácí i zahraniční učenci a řemeslníci. Jejich úsilím vzniká další dominanta města - Bílá věž.

Pro svoji významnou strategickou polohu byl v době vlády Marie Terezie a Josefa II. Hradec Králové přestavěn v dokonalou vojenskou pevnost. Po rozhodující bitvě mezi pruskou a rakouskou armádou na nedalekém Chlumu 3. 7. 1866 byla pevnost zrušena, hradby byly zbořeny a započalo se s výstavbou moderního města. Historické jádro, které tvoří od roku 1962 městskou památkovou rezervaci, je dnes důstojným protějškem novému městu moderních čtvrtí, náměstí a ulic s celou řadou monumentálních budov, které vyprojektovali naši nejlepší architekti 20. století. Určující vliv na prosazení nového vývoje města měla osobnost starosty Františka Ulricha. Díky důslednému regulačnímu plánu vzniklo jedinečné moderní centrum. Prof. Jan Kotěra (1871 - 1923) projektoval v Hradci Králové několik významných budov, z nichž Muzeum východních Čech, vystavěné v letech 1909 až 1912, je jednou z nejhonosnějších Kotěrových staveb vůbec. Prof. Josef Gočár (1880 - 1945), bývalý žák Kotěry, pokračoval ve stavební činnosti podle moderních zásad regulace a urbanismu. Urbanismus města, vynikající architektonická díla, koncepce územního plánu a vysoká úroveň služeb lákaly do města řadu tuzemských i zahraničních obdivovatelů, odborníků i laických návštěvníků, jejichž zájem vyústil v označení města přívlastkem „SALÓN REPUBLIKY“. Nejen v České republice ale i v různých koutech Evropy znají jedinečnou architekturu 20. století, která je reprezentována např. již zmíněnou budovou muzea, komplexem domů na Masarykově náměstí, Gymnáziem J. K. Tyla, dále pak mostem s městskou hydroelektrárnou, Gočárovým schodištěm, několika školními budovami s typicky červeným zdivem a mnohými dalšími. Kromě architektů Gočára a Kotěry zde však působilo mnoho dalších vynikajících odborníků, díky nimž v Hradci vyrostly takové architektonické objekty, které nebyly ve své době srovnatelné s podobnými stavbami v jiných městech. Raritou je roubený pravoslavný kostel Sv. Mikuláše v Jiráskových sadech, který sem byl přenesen v r. 1935 z Malé Polany na Zakarpatské Ukrajině.
Pravidelné akce
Kdy Název a popis
Březen Entrée k tanci - festival soudobé taneční a pohybové tvorby z Čech i zahraničí.
Květen Na jednom břehu - alternativní mix žánrů etnomusic, jazz, funky i word music.
Červen Folklórní festival Pardubice - Hradec Králové - mezinárodní folklórní festival lidových tradic, písní a tanců. Zpívá se a tančí v divadle, v ulicích měst a ve Šrámkově statku v Pileticích.
Červen Divadlo evropských regionů - největší svátek divadla ve střední Evropě. Hraje s v divadlech i na alternativních scénách na náměstí a v ulicích města. Vystupuje zde na stopadesát souborů z evropských zemí i ze zámoří.
Červenec Vzpomínkové slavnosti bitvy u Hradce Králové 1866 - vzpomínková akce na prusko- rakouskou bitvu. Rekonstrukce událostí na autentických místech bojů s jízdou, ohňovými a dělostřeleckými efekty.
Srpen Hip Hop Kemp - tři dny plné muziky, rytmů a adrenalinových sportů.
Září Slavnosti královny Elišky - první zářijový víkend se město vrací do dob středověku. Historické centrum ožívá středověkými hrami, jezdeckými turnaji i řemeslným trhem.
Říjen Jazz Goes to Town - největší setkání jazzmanů z celého světa. Koncerty v hospůdkách a klubech starého města a v dalších koncertních sálech.
Říjen-listopad Hradecké hudební fórum - festival orchestrálních těles a komorních souborů z domova i ze zahraničí.
Prosinec Vánoční trhy a novoroční ohňostroj - kouzlo vánočních svátků v centru města. Konec roku vyvrcholí slavnostním ohňostrojem na Velkém náměstí.
Obří akvárium
Leden-Prosinec Potápěčská show - každý čtvrtek 13.00-15.00 krmení ryb, potápění.
1. června Den dětí - speciální prohlídka akvária pro děti, dárečky, překvapení.
Prosinec Mikulášské a vánoční překvapení -
Botanická zahrada léčivých rostlin
Červen-červenec Výstava léčivé rostliny a keramika -
Listopad Den otevřených dveří - přijďte se zdarma podívat na klenoty flóry.
Letecké muzeum
Červen European Veteran Airshow - poslední víkend v červnu se koná mezinárodní letecký den s živými ukázkami z dějin aviatiky, vystoupení akrobatů, velkolepá podívaná.
Labské kolesové parníčky
Červenec Nábřeží paromilů - jedinečná přehlídka funkčních historických a současných strojů poháněných párou. Jízdy modelů lodí, vyhlídkové plavby.
Stříbrný rybník autocamping
Leden-prosinec Rybolov na Stříbrném rybníku - přijeďte a chyťte si svůj vlastní úlovek.
Květen Rybářské závody - Místní organizace Českého rybářského svazu každoročně vyzývá příznivce rybolovu k soutěžnímu klání.
Květen Dětský den - prožijte den plný překvapení a dětské radosti v areálu kempu. Připraveny budou soutěžní disciplíny nejen na dětském hřišti.
Červen-červenec Vánoce a Silvestr na Stříbrném rybníce - prožijte Vánoce a Silvestra netradičně uprostřed léta!

Projekt je podporován Královéhradeckým krajem.