Dovolená za každého počasí ...


Hradec Králové | Chlumec nad Cidlinou | Nový Bydžov | Hrádek | Bojiště 1866 | Smiřice | Třebechovice

Třebechovické muzeum betlémů | Podorlický skanzen Krňovice

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémůExpozice v Muzeu betlémů čítá více než čtyři stovky jedinečných exponátů. Nejznámějším je tzv. Proboštův betlém pocházející z 19. století.

Obsahuje více než 2000 vyřezávaných figurek a dílů, uváděných do pohybu ojedinělým mechanismem. Autorem betlému je lidový řezbář Josef Probošt, který si na spolupráci přizval dalšího zkušeného řezbáře Josefa Kapuciána. Figurky jsou uváděny do pohybu jemným mechanickým systémem od Josefa Frimla. Betlém je 7 metrů dlouhý, více než 3 metry široký a téměř 2 metry vysoký.

Ústředním motivem jsou jesličky se svatou rodinou a klanícími se pastýři. Na dalších terasách najdeme výjevy ze života obyčejných lidí a řemeslníků, kde se autor nechal inspirovat skutečnými postavami z Třebechovic a okolí. Zbývající terasy jsou zaplněny scénkami představujícími biblické výjevy od zvěstování Panně Marii k ukřižování Ježíše Krista až po jeho nanebevstoupení. Zcela před betlém vystupují do popředí dvě figurky - chlapec a dívka - s cínovými miskami v rukou jako taktní upozornění pro tehdejší návštěvníky, kam položit peníz jako vstupné a odměnu za možnost betlém si prohlédnout. Celé dílo uzavírají strojově opracované dřevěné výplně a kulisy, kulisové závěsy a rovněž vysoustruhované dřevěné věžičky.
Otevírací doba : denně mimo pondělí, říjen - duben 9 - 16, květen - září 9 - 17, listopad zavřeno
Adresa : Masarykovo náměstí 24, Třebechovice
Kontakt : Informační centrum muzea, Masarykovo náměstí 24, 503 46 Třebechovice, tel: +420 495 592 053
www.betlem.cz
další odkazy: www.trebechovice.cz

Projekt je podporován Královéhradeckým krajem.