Dovolená za každého počasí ...


Hradec Králové | Chlumec nad Cidlinou | Nový Bydžov | Hrádek | Bojiště 1866 | Smiřice | Třebechovice

Zámek Karlova Koruna

Chlumec nad Cidlinou

Chlumec nad Cidlinou

Město Klicperovo, město baroka, město v zahradách a město rybníků a pro mnohé město, u kterého byla poražena selská bouře. Tím vším je dnes znám Chlumec nad Cidlinou, v němž žije pět a půl tisíce obyvatel a který leží na důležité spojnici mezi Prahou a Hradcem Králové.

Z jeho bohaté a dlouhé historie vyčnívá několik už naznačených výrazných milníků - narodil se zde slavný český dramatik Václav Kliment Klicpera, stojí zde i v písničkách oslavovaný barokní zámek Karlova Koruna a především zde v 2. polovině 18. století neslavně skončila bouře českých sedláků. Rčení „dopadli jste jak sedláci u Chlumce“ zná snad každý...

Město ležící zhruba třicet kilometrů na západ od Hradce Králové má co nabídnout i bez poražených sedláků. První zmínky o Chlumecku totiž najdeme již v Kosmově kronice, písemností je existence Chlumce doložena o století později v roce 1235. Z bohaté historie je třeba připomenout významné působení české větve Šternberků, kteří na Chlumecku vládli do chvíle, než v 1. polovině 15. století město dobyli husité. Částečné zničení města tehdy přineslo důležitý impuls do vývoje celé aglomerace. Především byl postaven vodní hrad a svůj název nedostal náhodou. V okolí Chlumce totiž začaly už od 15. století vznikat první rybníky a rybníkářství provázelo a provází historii Chlumecka dlouhá staletí. Několik rybníků je v okolí města dodnes. V místě vodního hradu bylo na počátku 18. století vybudováno nové šlechtické sídlo - zámek Karlova Koruna, který se v plné své kráse dochoval do dnešních dnů a je obdivovaným architektonickým skvostem města.

Najdeme zde i další zajímavé objekty. Za zmínku stojí goticko-renesanční farní kostel sv. Voršily z let 1536-1543 či barokní mariánský sloup z roku 1710. Městské muzeum dnes sídlí v objektu Lorety, která původně sloužila jako škola a kolej katolického církevního učení. Významnými místy Chlumce návštěvníky provede naučná stezka, příznačně nazvaná „Město v zahradách“.

Pravidelné akce
Kdy Název a popis
Duben Odemykání Cidliny -
Červen Putování okolím Chlumce - pro pěší a cyklisty.
Srpen Chlumecké volejbalové léto -
Srpen „Nářez brouků na palouku“ - motorkářský sraz.
Září Zamykání Cidliny -
Září-říjen Divadelní festival „Klicperův Chlumec“ -

podrobnější informace: http://ic.chlumecnc.cz/


Projekt je podporován Královéhradeckým krajem.