Dovolená za každého počasí ...


Hradec Králové | Chlumec nad Cidlinou | Nový Bydžov | Hrádek | Bojiště 1866 | Smiřice | Třebechovice

Naučné stezky | Pravěká vesnička Všestary

Naučné stezky

Naučné stezkyPro návštěvníky zajímající se o bitvu z roku 1886 jsou připraveny dvě naučné stezky. Tzv. velký okruh po centrálním bojišti Chlum vede od muzea bitvy 1866 k pomníku tzv. baterie mrtvých a dělostřeleckému okopu č. V. Zajímavé pohledy na areál bojiště nabízí vyhlídková věž. Červená značka vás dovede kolem restaurace „U polních myslivců“ a pomníku Kuhnovy baterie do obce Lípa. Jedním z nejzajímavějších objektů bojiště je mauzoleum s kaplí a také vzdálenější pseudogotická kostnice - Ossarium s pomníkem Viléma z Lipé. Sem jsou dodnes ukládány ostatky padlých vojáků, které jsou nacházeny na polích v okolí. Od kostnice pěšinou mezi poli pokračuje stezka k pruskému hřbitovu s pomníky. Odtud je možné úvozem mrtvých dojít až do Rozběřic, kde se nachází další pomníky a také známé sousoší Deutschmeister.

V Čistěvsi začíná další naučná stezka a vede na sever do Svíbu. Vlevo najdete mohutnou pískovcovou pyramidu věnovanou památce padlých a dále monumentální pomník - tzv. Polní myslivec. Stopy po padlých lze číst v Aleji mrtvých, která vás zavede podél spousty pomníků a křížů do vzdálenějších Máslojed. Po zelené značce se vrátíte zpět k pomníku Polního myslivce. Z Čistěvsi směřujte do Dlouhých Dvorů. Zde se nachází pomník obětem války 1866, obelisk s bronzovým orlem a další pomníky. Přes Střezetice dojedete do Probluzi, kde si povšimněte ranně barokního kostela Všech Svatých. Nedaleko kostela stojí pomník s bustou saského korunního prince Alberta. V okolí Dolního Přímu se nachází další pomníky obětem války, zejména u sochy sv. Aloise za obcí. Zde končí okruh po památkách bitvy 1866.

Postupně jsou po celém areálu budovány další stezky, které budou zpříjemňovat vaše příští procházky tímto fascinujícím místem, kde se v 19. století rozhodovalo o evropských dějinách.

Projekt je podporován Královéhradeckým krajem.