Dovolená za každého počasí ...


Hradec Králové | Chlumec nad Cidlinou | Nový Bydžov | Hrádek | Bojiště 1866 | Smiřice | Třebechovice

Naučné stezky | Pravěká vesnička Všestary

Bojiště 1866

Bojiště 1866

Necelých 7 km od Hradce Králové směrem na Hořice se nachází areál bojiště na Chlumu, kde se 3. července 1866 střetla pruská a rakouská vojska v rozhodující bitvě války o nadvládu ve střední Evropě. Bitva u Hradce Králové, u Sadové či na Chlumu - všechny tři názvy připomínají nejkrvavější událost 19. století v Evropě. Ve stínu královéhradecké pevnosti tu bojovalo téměř půl milionu vojáků všech možných národností. Obě armády zde ztratily na 50 000 mužů. Bitva se odehrávala na území o rozloze zhruba 100 km čtverečních a zasáhla kolem padesáti vesnic z okolí. Bojovalo se například v Probluzi, v Dolním Přímu, v Rozběřicích, ale nejvýznamnějším místem byl Chlum. Výsledek bitvy, ve které modernější pruská armáda jednoznačně porazila rakouská vojska, určil na dlouhou dobu politický ráz Evropy.

Celý areál bitvy si můžeme prohlédnout z rozhledny na kopci Chlum. Pod ní je muzeum věnované této velké bitvě. Památku padlých tu připomíná na 500 pomníků, které jsou dodnes torzem lidské tragédie, která se tu v červenci roku 1866 odehrála.

O památky z roku 1866 se stará Komitét pro udržování památek z války roku 1866. Historie spolku sahá již do 19. století. Postupně jsou rekonstruovány všechny památky na místech posledního odpočinku rakouských, pruských a saských vojáků.

Pro připomenutí průběhu bitevních událostí se na Chlumu každý první víkend v červenci konají vzpomínkové slavnosti bitvy z roku 1866.

Otevírací doba : duben-říjen denně kromě pondělí 9 - 12 a 13 - 17, Ostatní měsíce na vyžádání.
Adresa : památník bitvy na Chlumu, Chlum 66, 503 12 Všestary
Kontakt : Muzeum východních Čech, Eliščino nábřeží 465, 500 03 Hradec Králové, bojiště - tel: +420 495 447 058, +420 495 512 391
www.muzeumhk.cz
další odkazy: www.chlum1866.cz, www.1866.cz
Pravidelné akce
Kdy Název a popis
Duben Pálení čarodějnic - pálení tradičních ohňů na Chlumu.
Květen TT víkend - tradiční setkání všech příznivců modelové železnice ve Všestarech. K vidění jsou nejenom modely vláčků, ale i stroje na parní pohon a nechybí ani projížďka parní vlakem.
Červen Jezdecké závody - závody koní v parkurovém skákání nebo v drezúře na Chlumu, které pořádá Selská jízda Nechanice.
Červen Pochod Jana Sedláčka - chlumské návrší se stává odpočinkovým místem tohoto pochodu na památku rodáka z obce Hoříněves. Start a cíl je v Hoříněvsi.
Červen O pohár starosty Obce Všestary ve střelbě z kuše - každoroční celorepublikové setkání Klubu přátel střelců z kuše na Chlumu.
Červenec Vzpomínkové slavnosti bitvy u Hradce Králové 1866 - vzpomínková akce na prusko- rakouskou bitvu. Rekonstrukce událostí na autentických místech bojů s jízdou, ohňovými a dělostřeleckými efekty na Chlumu.

Projekt je podporován Královéhradeckým krajem.